Westernsverige planerar för gemensamt SM 2007.
Äntligen kan vi se de första ansatserna till ETT svenskt mästerskap för westernryttarna.
När Westernsverige * sammanträdde i Jönköping den 26 mars var den tunga punkten på dagordningen redovisningen från den arbetsgrupp som haft i uppdrag att utreda förutsättning-arna för ett gemensamt SM.
Arbetsgruppens rapport andades stor optimism beträffande förutsättningarna för ett gemen-samt SM och entusiasmen bland deltagarna i mötet var påtaglig när man gav arbetsgruppen i uppdrag att arbeta vidare med alla de detaljfrågor som hänger samman med att genomföra ett så stort arrangemang som detta SM naturligtvis blir.
Inför det stora arbete som arbetsgruppen nu måste ta sig an beslöts att förstärka gruppen med två personer, så förutom de ursprungliga tre - Yvonne Landell, WRAS (sammankallande), Tommie Eriksson, SQHA och Lars Bråve, SPHA - tillkommer Karin Fejér SAHF och Anna Nicklasson, SPHA.
Den arbetsgrupp som utreder "Utbildning av tävlingsfunktionärer" redovisade att man i första hand kommer att titta på förutsättningarna att skapa utbildningsprogram för Tävlingsledare och sekretariatspersonal så att man kan arbeta över föreningsgränserna.
Arbetsgruppen för "Boskapsfrågor" måste reorganiseras eftersom SCHA:s representant tyvärr avgått av personliga skäl. Tommy Gustafsson, SCHA går nu in i gruppen som samman-kallande för att samarbeta med Jan Strömberg, RHA och Staffan Nielsen, SRCHA.
Westernsverige sammanträder nästa gång den 20 augusti 2006 och efter det mötet kommer säkert mer konkret information om när , var och hur SM 2007 kommer att genomföras.
* Westernsverige är benämningen på det samarbetsforum som består av följande föreningar:
ApHC-se, RHA, SAHF, SCHA, SPHA, SQHA, SRCHA, SRHA och WRAS/RHA.
|